Σοφία Αυγητίδου

Καθηγήτρια, Τμήμα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Η Σοφία Αυγητίδου (D.Phil. Sussex) είναι Καθηγήτρια στο Τμήμα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής Α.Π.Θ. με γνωστικό αντικείμενο «Παιδαγωγική – Εκπαίδευση Εκπαιδευτικών». Είναι επιστημονικά υπεύθυνη του προγράμματος VOICE. Έχει ασχοληθεί ερευνητικά με τις σχέσεις μεταξύ των παιδιών σε διαφορετικά εκπαιδευτικά και πολιτισμικά περιβάλλοντα προσχολικής εκπαίδευσης, το παιχνίδι των παιδιών, την αρχική και συνεχιζόμενη εκπαίδευση των εκπαιδευτικών και την εκπαιδευτική έρευνα. Έχει συμμετάσχει σε ποικίλα Ευρωπαϊκά και εθνικά προγράμματα και οι δημοσιεύσεις της αφορούν μεταξύ άλλων την υποστήριξη μιας συνεργατικής και συμμετοχικής εκπαίδευσης. Αυτή την στιγμή είναι μέλος του Δικτύου για την Προσχολική Αγωγή και Εκπαίδευση του Ο.Ο.Σ.Α. (O.E.C.D. Early Childhood Education and Care Network) και συντονίστρια της Ομάδας Ειδικού Ενδιαφέροντος (Special Interest Group) “Rethinking Play” της European Early Childhood Education Research Association (EECERA). Είναι επίσης ιδρυτικό μέλος του Ελληνικού Παρατηρητηρίου για τη Διαπολιτισμική Εκπαίδευση (Ε.ΠΑΔΙ.Π.Ε).